تبلیغات
وبلاگ شهید بهروز غلامی - بیوگرافی
وبلاگ شهید بهروز غلامی
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM

غلامی، بهروز

فرمانده تیپ 15 امام حسن (ع) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

بهروز غلامی در سال 1334 ه.ش در استان آذربایجان شرقی، شهرستان کلیبر در خانواده ای مذهبی دیده به جهان گشود. دوران کودکی را در تبریز و اردبیل به تحصیل پرداخت و بعد از آن همراه خانواده برادرش به اهواز مهاجرت کرد.

دوران تحصیلات دبیرستان را در اهواز گذراند. هم زمان با تحصیل، به یاد گیری قرآن و فرائض دینی علاقه زیادی نشان می داد.

بهروز یکی از بندگان برگزیده خدا بود. با آن که در زمان حکومت فاسد شاه تمام زمینه ها برای گناه و معصیت در جامعه آن روز آماده بود اما او با پناه بردن به خدا و ارتباط با معبودش خود را آلوده ی گناه نکرد.

پس از اخذ دیپلم به خدمت سربازی رفت و در بندرعباس مشغول خدمت شد.

این دوران هم زمان بود با خروش همه جانبه ی مردم ایران علیه حکومت پهلوی، بهروز که از نزدیک ظلم و ستم این خاندان را می دید بی درنگ به صف مبارزان پیوست. او چند مرتبه از سربازی فرار کرد تا در تظاهرات و راهپیمایی های مردم تهران بر علیه شاه شرکت کند. با پیروزی انقلاب اسلامی در گروهی به نام « جوانمردان » که از تعدادی جوان انقلابی تشکیل شده و رسیدگی به مشکلات مردم را سر لوحه کار خود قرار داده بود، شروع به فعالیت کرد. با دستور امام خمینی (ره) مبنی بر تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بهروز در این راه تلاش زیادی کرد. او یکی از مؤسسین سپاه خوزستان بود. بعد از تأسیس سپاه تلاش زیادی کرد تا تجارب آموزشی خود در دوره ی سربازی را به نیروهای دیگر سپاه انتقال دهد.

بهروز به اتفاق شهید علی غیوراصلی پادگان آموزشی بزرگی را راه اندازی نمود و تمام پاسداران استان خوزستان در آن پادگان، آموزش های نظامی را فرا گرفتند. این مرکز آموزشی خدمات فراوانی به سپاه و جنگ عرضه نمود به گونه ای که بیشترفرماندهان یگان های سپاه، آموزش های خود را در این پادگان فرا گرفتند.

با شروع جنگ تحمیلی و هجوم ارتش تا دندان مسلح عراق به خوزستان و تصرف قسمت وسیعی از خاک کشورمان، بهروز با تشکیل اولین گروه چریکی به مقابله با دشمن پرداخت و در مرزهای جنوبی با گروه اندکش به مبارزه با    لشکر های مجهز دشمن رفت. او از جمله فرماندهانی بود که در روزهای اول جنگ تلفات زیادی به دشمن وارد آورد به همین علت مورد باز خواست بنی صدر، فرمانده کل نیروهای مسلح در آن زمان قرار گرفت و به همین جرم محاکمه صحرایی شد و از حضور در جبهه منع گردید.

دشمنان داخلی مثل بنی صدر و دشمنان خارجی که در رأس آن ها آمریکای جنایتکار قرار دارد با محاسبات غلط نقشه نابودی ایران را ظرف چند روز کشیده بودند اما از این غافل بودند که بهروزهایی هستند و خواهند بود که با دست خالی نیز در مقابل ماشین جنگی آن ها ایستادگی می کنند و پای نامحرمی را که بخواهد روی خاک ایران گذاشته شود قطع می کنند.

بعد از عزل بنی صدر، بهروز دوباره به جبهه بازگشت و در وجب به وجب خوزستان حماسه آفرید.

او در یک عملیات، در حال نجات جمعی از یارانش که به محاصره دشمن درآمده بودند مورد اصابت 19 تیر دشمن قرار گرفت. بهروز در خصوص مجروحیتش می گوید: در بیمارستانی در تهران بستری بودم در حالی که بدنم باندپیچی شده بود خواب دیدم پیرزنی در حال گریه کردن پیشم آمد به او گفتم: مادر جان، گریه نکن فرزندت را عمل می کنند و انشاءا... خوب می شود، پیرزن که به شدت گریه می کرد گفت: پسرم! من برای فرزندم گریه نمی کنم برای شما گریه می کنم که یک جای سالم در بدنت نمانده است.

پس از مداوا به اهواز برگشت و دوباره به جبهه رفت.

بهروز غلامی را شمع فرماندهان سپاه خوزستان می نامند، او به لحاظ توان بالای نظامی به سمت فرماندهی تیپ15 امام حسن (ع) منصوب شد و در عملیات مختلف شرکت نمود. تیپ امام حسن(ع) به فرماندهی بهروز غلامی چنان ترسی در دل دشمن انداخت که رادیو عراق به صراحت نسبت به وی فحاشی می کرد.

با تدبیر بهروز، شناسایی لازم در شبه جزیره فاو در سال 1362 انجام شد و دو سال بعد عملیات والفجر 8 انجام شد که یکی از شاهکارهای نظامی ایران در طول دفاع مقدس است. در عملیات خیبر در دل هورالعظیم به لشکریان دشمن هجوم برد و در همان شب اول گردان های تحت فرماندهی بهروز غلامی به اهداف خود رسیدند .

این عملیات وسیله ای شد تا بهروز به آسمان زیبای شهادت پر گشاید و ایران اسلامی را در سوگ از دست دادن یکی از بزرگترین فرماندهان سپاه داغدار نماید. نام سردار شهید بهروز غلامی در خوزستان با قداست خاص برده می شود و او را سمبل شجاعت ملت ایران می دانند.

بهروز در وصیت نامه ا ش می نویسد:

بهترین دعا، دعای کمیل است. این دعا خیلی برایم تحسین انگیز و دل نشین است.

سپاه بازوی ولایت فقیه و تداوم دهنده انقلاب اسلامی در جهان است. با شکست صدام جنگ تمام نمی شود، بلکه جنگ تا بعد از شکست عراق ادامه دارد پس ما باید خود را برای نابودی اسرائیل و آمریکا آماده کنیم.

منبع: پرونده شهید در بنیاد شهید و امور ایثارگران اهواز، مصاحبه با خانواده و دوستان شهید

 

اگر چه رسماً خبری از شروع جنگ نبود ولی عراق با نشان دادن چنگ و دندان احتمال بروز جنگ را بر علیه ایران داده بود برای همین شهید غیوراصلی در کنار مربیان نظامی همچون بهروز غلامی و مربیان عقیدتی از جمله شهید سید محمدحسین علم الهدی، مهرداد مجدزاده، محمد جهان پور و... دوره های آموزشی را در پادگان پرکان دیلم برگزار کرده بودند. کار دورهای آموزشی به مرحله ای از رشد رسیده بود که از استان های دیگر مثل لرستان، ایلام، فارس، مرکزی و... هم برای آموزش، نیرو می فرستادند. حتی چند مرحله از تهران هم جهت بازدید از دورهای آموزشی به پادگان آمده بودند. وقتی دیدند که سطح آموزش نظامی و عقیدتی این پادگان به برکت مربیانش از تهران هم بالاتر است تصمیم گرفتند که کادر پادگان از جمله شهید غیوراصلی و شهید بهروز غلامی و... را جهت برگزاری دوره های مشابه به تهران ببرند اما با شروع رسمی جنگ این موضوع منتفی شد اگر چه سطح دوره بالا بود اما سختی های خاص خودش را داشت به طوری که خیلی از نیروها به دلیل عدم تحمل سختی ها در نیمه راه انصراف می دادند و دوره را ترک می کردند. اغلب فرماندهان و سرداران خوزستانی که برخی امروز از فرماندهان ارشد نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند در این مرکز آموزش دیدند و علت این که در سال های اول جنگ حداقل یک سوم فرماندهی جنگ در جنوب را خوزستانی ها بر عهده داشتند، برگزاری دورهه ای این چنینی بود.

محمود رمضان احمدی همرزم شهید

 

نوع مطلب : شهید غلامی، 
برچسب ها :


جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :