تبلیغات
وبلاگ شهید بهروز غلامی - مربی خبره(کتاب رازهای نهفته،روایت غلامی)
وبلاگ شهید بهروز غلامی
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM

مربی خبره

قبل از انقلاب در نیروی هوایی خدمت کرده بود و مقداری اطلاعات نظامی از آن دوران داشت. در پیشاهنگی زیر نظر غیور‌اصلی دوره دیده بود. یک دوره‌ی تخصصی تاکتیک هم در تهران گذراند. بعد از آن در چند دوره کنار غیور‌اصلی کمک مربی بود و اطلاعات خود را کامل کرد. چون استعداد خیلی خوبی داشت، هر‌چه این دوره‌ها را پشت سر می‌گذاشت پخته‌تر و مسلط‌تر می‌شد.

سطح آموزش‌هایی که توسط غیور‌اصلی، بهروز و سایر مربیان برجسته و خبره در مرکز آموزش ارائه می‌دادند،  بالا رفته بود. مواردی در این دوره‌ها آموزش داده می‌شد که در هیچ یک از مراکز آموزش سپاه، در آن مقطع زمانی آموزش داده ‌نمی‌شد. سازماندهی و تشکیلات جنگ‌های نامنظم، دفاع در ساختمان‌های محاصره شده، مسیر‌یابی در شب و خواندن قطب‌نما و... جزء مواردی بود که آموزش می‌دادیم. در سایر مراکز سپاه در حد تاکتیک و اسلحه‌شناسی آموزش داده می‌شد.

شب بچّه‌ها را به بیرون پادگان می‌بردند، یک قطب‌نما به آن‌ها می‌دادند و می‌گفتند:

-         برگردید پادگان!

یا یک چیزی را جایی می‌گذاشتند، مختصات جغرافیایی آن را می‌دادند. نیروها باید با قطب‌نما مکان‌یابی می‌کردند و می‌رفتند آن را پیدا می‌کردند و می‌آوردند.

از دیگر موارد آموزشی عبور از موانع بود. چند ردیف انواع سیم خاردار می‌گذاشتند که سی‌سانتی‌متر از سطح زمین بیشتر فاصله نداشت. آن جا را پر آب می‌کردند تا گِلی شود، نیروها باید از زیر این موانع رد می‌شدند. هنگام عبور از کنارشان تیر شلیک می‌کردند و گِل‌ها به صورتشان می‌پاشید. بهروز خیلی دقیق کنار آن‌ها تیر می‌زد. این کار باعث می‌شد ترس نیروها از شلیک گلوله بریزد.

نیروها را شب می‌بردیم کوت عبدالله[1] برای پیاده‌روی. باید پیاده می‌‌رفتیم تا جاده‌ی ماهشهر و از آن جا برمی‌گشتیم پادگان. گاهی هم به جنگل گمبوعه[2] می‌رفتیم و برمی‌گشتیم. این پیاده‌روی‌ها حدود سی‌کیلومتر بود. گاهی کارمان تا صبح طول می‌کشید و نماز صبح را هم در راه می‌خواندیم. در این دوره‌ها و برنامه‌های آموزشی به نیروها فشار زیادی وارد می‌شد. دوره‌ها سخت و مشقت‌بار بود، ولی نتیجه‌ی کار تربیت نیروهایی قوی و ورزیده بود. برخی‌ها تحمل نمی‌کردند و دوره را نیمه‌تمام رها می‌کردند و می‌رفتند.

با قاطعیت می‌توان گفت روشی که بهروز غلامی و غیور‌اصلی و سایر مربیان در آن روزها به‌کار می‌بستند هم جان نیروها را در شرایط بحرانی و درگیری‌ها، به‌ویژه در طول جنگ نجات می‌داد و هم سطح کیفی جنگ و مقابله با دشمن را بالاتر می‌برد. از این نسل سپاه، فرماندهان عالی جنگ تربیت شدند.  

هادی ظهوری، همرزم شهید[1] منطقه‌ای در جنوب اهواز.

[2] جنگلی دست ساخت در غرب اهواز.

نوع مطلب : کتاب رازهای نهفته، روایت غلامی، 
برچسب ها :


جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :